Besyo Antrenmanları sonrası soğumanın önemi?

Besyo Antrenmanları sonrası soğumanın önemi?
Okunma : 290 views Yorum Yap

Besyo Antrenmanları sonrası soğumanın önemi?

 

Besyo antrenmanı bittikten sonra ki en önemli evrelerden bir tanesi de soğuma bölümüdür.Antrenmanın fayda sağlaması için en az 10 dakikalık soğuma egzersizleri şarttır.Kasılan ve yorulan kaslar soğuma egzersizleri ile eski haline getirilmelidir.İyi bir soğuma bütün yıl antrenman boyunca yaşanacak olan sakatlıkların önüne geçer ve adaylar antrenmanlarına sakatlık yaşamadan devam edebilir.

 

Soğuma hareketleri yapılan çalışmadan alınan verimi arttırırken daha sonra yapılacak olan antrenmana da vücudu hazır hale getirir.  Özellikle yapılan çalışmanın etkilediği kas gruplarına yönelik yapacağımız 10-15 dakikalık gerdirme hareketleri hem kaslarda biriken laktik asidin dağılımını sağlayacak hem  de kaslarımızı rahatlatacak, toparlanmasını hızlandıracaktır.

Ağırlık çalışmalarından sonra soğuma son yaptığımız hareketi hafif bir ağırlık ile 10 tekrar civarında bir tekrar yaparak yapılır. Böylece kasın çok kasılı kalmasından ziyade biraz gevşemesine müsaade edilmiş olur. Bununla birlikte yüklendiğimiz kas çevresinde bulunan damarların rahatlamasını sağlarız.

Ayrıca soğuma hareketleri nabız değerini arttırmayacak düzeyde çok yavaş yapılmalıdır.

sporda soğuma, soğumanın önemi, besyo soğuma, ısınma ve soğuma, soğumanın faydaları

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)