Besyo Başlangıç Puanı Nedir?

Besyo Başlangıç Puanı Nedir?

Besyo Başlangıç Puanı Nedir?
Okunma : 73 views Yorum Yap

Besyo Başlangıç Puanı Nedir?

Besyo Başlangıç Puanı veya Başlama Puanı olarak da bilinen puanlama şekli, Beden Eğitimi ve Spor Meslek Yüksekokullarına girebilmek için hesaplanan puan türüdür. Başlangıç puanı, TYT puanı ve Ortaöğretim Başarı Puanı( OBS) ve Yetenek Puanı ( Spor Puanı) belli oranlarda çarpılması sonucu elde edilmektedir. Yanı başlangıç puanını elde edebilmek için:

  1. TYT Puanı
  2. OBS Puanı
  3. Spor Puanı olması gerekmektedir.

Bu puanlar belli katsayılar ile toplanarak asıl puan ortaya çıkarılmaktadır. Başlangıç puanı yüksek olan adayların istedikleri bölümlere yerleşebilme şansları daha yüksek olmaktadır. Bu nedenle elde edilecek puan türlerinin yüksek seviyelerde olmasına dikkat edilmelidir.

Besyo Başlangıç Puanı Nasıl Hesaplanır?

Puan hesaplamalarında kullanılan katsayılar şu şekildedir. ( YGS * 0,22 ) + ( OBP * 0,11 ), öğrencinin elde etmiş olduğu TYT puanı 0.22 ile çarpılırken, Ortaöğretim Puanı ise 0,11 ile çarpılmaktadır. İşlem sonucunda elde edilen puanların toplamı ise başlangıç puanını oluşturmaktadır. Bu hesaplamalar sonrası elde edilen, yetenek sınavları sonrası elde edilen spor puanı, diğer puanlara eklenerek toplam bir sonuç elde edilmektedir. Elde edilen son puan, öğrencinin belirlenen bölümlere yerleşebilmesi için kullanılacak puan olacaktır.

besyo,besyo başlangıc, başlangıc puanı besyo

Bunlarda İlginizi Çekebilir