Besyo Özel Yetenek Sınavları Kalktı mı ?

Besyo Özel Yetenek Sınavları Kalktı mı ?
Okunma : 43 views Yorum Yap

Besyo Mülakatı Kalktı mı?

Besyo mülakatı kalktı mı sorusu son günlerde ortaya atılmış olan yeni bir bilgi olarak dolanmaktadır. Beden Eğitimi ve Spor Meslek Yüksekokullarına kayıt şartlarından biri olan mülakat ve özel yetenek sınavları, öğrencilerin okullara kayıt yapabilmek için aşmaları gereken bir diğer engel olarak görülmektedir. Konu ile ilgili olarak YÖK başkanlığından bir açıklama yapılarak Besyo bölümleri içerisinde bulunan, rekreasyon, antrenörlük ve spor yöneticiliği , öğretmenlik gibi bölümlerinde Yetenek sınavlarının ve Mülakatların kalkmadığı ve özel yetnek sınavları ile devam edeceği duyurulmuştur.

Buna bağlı olarak Besyo içerisinde yer alan Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği, Antrenörlük,rekreasyon,spor yöneticiliği gibi bölümler için uygulanan mülakat ve yetenek sınavları kuralı devam etmektedir. Bu bölümlerde öğrenim görmek isteyen öğrencilerin, yapılacak olan yetenek sınavı başarılı bir şekilde geçmesi gerekmektedir.

Besyo Mülakatları Nasıl olur?

Besyo Mülakatları ve yetenek sınavları, her üniversitenin yönetmelik kurallarına göre farklılık gösterebilmektedir. Genellikle üniversiteler tarafından yapılacak olan yetenek sınavları, Koordinasyon Parkuru, Branş, Öz geçmiş, Koşular, Sözlü Mülakat, Dayanıklılık, Jimnastik, Motorsal Testlerden oluşmaktadır. Tüm bu alanlarda başarılı bir performans gösteren öğrenciler, aldıkları puan ile başvurdukları bölümlere kayıt yaptırabilmektedir.