Besyo Rekreasyon Bölümü Nedir?

Besyo Rekreasyon Bölümü Nedir?
Okunma : 352 views Yorum Yap


Rekreasyon kelime itibari ile yenilik, yenilenme anlamına gelmektedir. Besyo bölümleri içerisinde bulunan rekreasyon, insanların hareketsizliği önlemek, spor ve açık alan etkinliklerini yapmalarını sağlamak, insanların bedensel, zihinsel ve sosyal gelişimine katkı sağlamayı amaçlamak üzerine kurulmuş olan bir bölümdür. Kısacası Rekreasyon, toplumun zorunlu olarak yaptığı monoton işlerden arta kalan zamanlarını insanları rahatlatmak için organize edilen aktivitelerin tamamıdır.Yani Rekreasyon Boş zaman değerlendirmesidir.


Beden Eğitim ve Spor Meslek Yüksek Okulları Rekreasyon bölümü son yıllarda oldukça fazla kişi tarafından tercih edilen popüler bir bölüm haline gelmiştir. İş olanaklarının yoğun olması, üniversite tercihleri aşamasında mülakat ve özel yetenek sınavlarından alması, öğrenciler tarafından tercih edilmesindeki etkenlerden biri olarak görülmektedir. Rekreasyon bölümü 4 yıllık olup Besyo Programının alt bölümlerinden biridir.

Rekreasyon Bölümü İş OlanaklarıRekreasyon bölümü mezunları, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü, Belediyeler, Spor Merkezleri, Turizm Sektörü, Üniversiteler ve Fabrikaların spor tesisleri ve spor yönetimi gibi birçok alanda çalışabilme imkanını sahiptir. Rekreasyon diplomasına sahip bireyler genellikle Turizm alanında görev yapmaktadırlar. Bu sebeple turizm alanında ihtiyaç duyulabilecek bilgileri öğrenim süresince edinebilmektedir.
Rekreasyon mezunları, öğretmenlik alanında da faaliyet gösterebilmektedir. Bu alanda görev almak isteyen mezunlar formasyon eğitimlerini tamamlamalarının ardından öğretmen olarak görev yapabilmektedir.

Rekreasyon bölümü, Rekreasyon iş imkanları, Rekreasyon bölümü nedir, Rekreasyon mevzunları iş imkanları, Rekreasyon bölümü kaç yıllıktır