Besyo tyt ve obpnin etkisi nedir nasıl hesaplanır.

Besyo tyt ve obpnin etkisi nedir nasıl hesaplanır.
Okunma : 168 views Yorum Yap

 

Besyoda tyt ve obp nin etkisi cok yüksektir.Özellikle son yıllarda tyt sınavının zorlaşmasıyla yüksek tyt li adayların üniversite kazanma oranında yüksek miktarda artış görülmüştür.Her üniversitenin tyt etkisi farklıdır örneğin x bir üniversite yüzde 30 etki gösterirken y üniversitesi yüzde 50 tyt sınav ortalamasını alabiliyor.Bu verilere sayfamızın üniversite kılavuzlarından yada üniversitenin kendi yayımladığı kılavuzlardan bakabilirsiniz.

 

Orta öğretim başarı puanı yani OBP nin üniversiteye etkisi tyt sınavının genelde yarısı kadar olur tyt ve obp puan hesaplaması da bu ikisinin ortalamasını alarak oluşur .TYT ve OBP formülünü uygulayarak sizde başlangıç puanınızı hesaplaya bilir adaylar veya arkadaşlarınız arasındaki sıralamanızı görebiliriz.

 

Besyoda başlangıç veya yerleştirme puanı şöyle hesaplanır.

TYT ham puanınızı (0.22) OBP puanınızı (0.11) ile çarpıp topladığınızda yerleştirme/başlangıç puanınızı hesaplamış olursunuz.

 

Örneğin TYT sınavından 300 OBPsi ise 415 olan bir adayı ele alırsak

300 x (0.22)+ 415 x (0.11):111.65 başlangıç puanı olur .

En düşük tyt ve en düşük obp yi ele alırsak

150 TYT 250 OBP

150 x ( 0.22) + 250 x (0.11) :60.05 olarak karşımıza cıkar

Sizde başlangıç puanınızı hesaplamak istiyorsanız sitemizde bulunan başlangıç puanı hesaplama motoruna bilgilerinizi yazarak başlangıç puanınıza ulaşabilirsiniz.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)